زهرا توتزاری

زهرا توتزاری متولد مهرماه سال 1364 در شهر همدان در کشور ایران است و تحصیلات ابتدایی خود را در همان جا گذرانده است . سپس به علت نقل مکان خانوادگی به تهران , پایتخت ایران , تحصیلات متوسطه خود را در آنجا به پایان رساند و در سال 1381 وارد دانشگاه هنر در رشته صنایع دستی شد .اوهمزمان که آموزشهای پایه ای هنر و طراحی و رنگ شناسی را می گذراند ، درکارگاه شیشه گری و در کنار استاد خود محمد ضیایی با شیشه آشنا شد و عاشق این متریال سحر انگیز گشت . علاقه زهرا توتزاری به شیشه وی را در کارگاههای سرتاسر شهر سرگردان ساخت تا هرهنر و تکنیکی در این زمینه را به صورت شخصی تجربه کند و فرا گیرد .

زهرا توتزاری در سال 1383 با افتتاح کارگاه شخصی خود کار شیشه را به صورت حرفه ای آغاز کرد. اوعلاوه بر تولیدات هنری خود ، به علت کاربرد شیشه های هنری در ساختمان و دکوراسیون داخلی , زمینه ورود این هنر را به صنعت ساختمان باز کرد . از این زمان بود که با آموزش دادن به هنرجویان و علاقمندان و همچنین معرفی این هنر به جامعه مصرف کنندگانش، بستری را فراهم نمود تا شیشه های هنری دست ساز کاربردهای مختلفی در ساختمان پیدا کنند. همچنین باعث اشتغال زایی برای افراد بسیاری نیز شد.

در این مسیر پرتلاطم هنر و کار، اساتید وی که احساس میکردند برای اولین بار یک زن توانسته مسیرهای دشوار را هموار کند و هنرشیشه گری را به صنعت ساختمان معرفی نماید , نام بانوی شیشه ایران را بر او نهادند . اگرچه امروز استاد وی محمد ضیایی در قید حیات نیست ولی عشق و احترام به وی در قلب شاگردانش پابرجاست .

در سال 1395 بدلیل احساس نیاز به علم طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی، وارد رشته طراحی داخلی دردانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی ارشد شد. با این کار مسیر طراحیهای خود را به گونه ای رقم زد تا سطح اجرایی کارهای خود را ارتقاء داده و به طور حرفه ای تری مجموعه های تحت مدیریت خود را جلو ببرد . گذراندن دوره تخصصی استین گلاس در موسسهIKO ایتالیا و داشتن عنوان استیند گلس مستر از این موسسه تخصص ایشان را در اجرای سازه های ترکیبی استین گلاس بالا برد. شرکت ایراچی و هلدینگ آرچی تاج مجموعه هایی هستند که با مدیریت ایشان در حال حاضر در زمینه طراحی و تولید شیشه های تزیینی ساختمانی فعالیت دارند .

اکنون در سال 1398 خانم زهرا توتزاری با 15 سال سابقه مداوم و داشتن هنرجویان و کارآموزانی که هرکدام در این بخش مشغول هستند , به فعالیت قدرتمندانه خود ادامه میدهد و به عنوان یک زن هنرمند و کارآفرین مورد تحسین بسیاری قرار گرفته است . شاید افرادی نیز در این مسیر از تخصص و یا رزومه او سوء استفاده نیز کرده باشند ولی همین امر نیز تاییدی است بر اینکه عنوان اولین شخصی که در ایران هنرشیشه را به صنعت ساختمان وارد کرده است متعلق به اوست.

اسکرول به بالا
Hands Casting with Glass
ثبت نام

کستینگ شیشه اثر نگین نوابی​

ورود

به وتروزا خوش آمدید

وتروزا تلاش می‌کند که وب‌سایت اهالی شیشه باشد.

وب‌سایت نوپا است؛ اگر در ثبت‌نام و یا ورود مشکل دارید؛ لطفاً از طریق واتساپ اطلاع دهید.