استین گلاس
کلمه استین گلاس می‌تواند به شیشه‌رنگی به‌عنوان یک مصالح و یا آثار خلق‌شده توسط این متریال اطلاق شود. بیش از هزار سال این اصطلاح تقریباً در انحصار پنجره کلیساها و دیگر ابنیه‌ی دینی بود. به‌طور سنتی استین گلاس یک محصول تخت و دوبعدی مورداستفاده در درب‌ها و پنجره‌ها بوده است اما هنرمندان امروزی در ساخت سازه‌های سه‌بعدی و مجسمه از این تکنیک استفاده می‌کنند، این هنرمندان اصطلاح استین گلاس را بسط داده و آن را به حیطه پنجره و نورگیر خانه‌ها (Leadlight)، اشیا هنری ساخته‌شده از لدکیم و… آوردند لامپ‌های معروف لوئیس کامفورت تیفانی نمونه خوبی از این مسئله هستند.
به‌عنوان یک مصالح استین گلاس شیشه‌ای است که در طی فرایند تولید به کمک نمک‌های فلزی، رنگی شده باشد. استین گلاس به معنای پنجره رنگی عبارت است از شیشه‌های رنگی کوچک چیدمان شده‌ای که تصاویر و الگوهای مدنظر هنرمند را نمایان می‌کند، این جورچین شیشه‌ای به‌طور کلاسیک به کمک پروفیل‌های سربی (لدکیم Lead Came) در کنار یکدیگر پایدار می‌مانند و البته کل سازه به کمک یک فریم و چارچوب مستحکم می‌شود. جزییات نقاشی شده و زنگار زرد (Yellow Stain) برای هر چه‌بهتر نمایان شدن طرح بر روی شیشه‌ها اعمال می‌شود. اصطلاح استین گلاس به پنجره‌هایی اطلاق می‌شود که نقوش، جزییات و رنگ بر قطعات آن اعمال‌شده، قطعات جداگانه در کوره پخته شده باشد و نهایتاً به کمک لدکیم در کنار یکدیگر مستحکم شده باشند.
استین گلاس به‌عنوان یک هنر و یا صنایع‌دستی از یک‌سو نیاز به مهارت و دید هنری برای طراحی و نقاشی داشته و از سوی دیگر برای یکپارچه‌سازی قطعات نیاز به داشتن دانش و مهارت استفاده از ابزار دارد. پنجره ساخته‌شده باید دقیقاً اندازه محل نصب بوده درون ساختمان را از گزند باد و باران محفوظ نگه‌داشته و در سازه‌های بزرگ ازلحاظ وزنی دچار فروپاشیدگی نشود. بسیاری از پنجره‌های بزرگ اروپای غربی باقی‌مانده از قرون‌وسطی در گذر زمان صحه بر دانش و مهندسی سازنده‌های خود گذارده و نمونه زنده‌ای از هنرهای تجسمی آن زمان می‌باشند. هدف از ساختن این پنجره دیدن مناظر بیرونی ساختمان و یا تأمین نور نبوده است و به همین دلیل پنجره‌های استین‌گلاس را “تزیینات دیواری نورانی” می‌نامند.
طراحی یک پنجره ممکن است انتزاعی یا فیگوراتیو باشد، ممکن است روایت‌هایی را از کتاب مقدس، تاریخ و یا ادبیات وام گرفته باشد یا چهره قدیسین و حامیان را نشان دهد و یا سمبل‌ها و نقوش نمادین را به نمایش بگذارد. همچنین طراحی یک پنجره استین گلاس متأثر از کاربرد ساختمان محل نصب آن است به‌عنوان‌مثال در یک کلیسا داستان حضرت مسیح را نقل می‌کند و در یک‌خانه مسکونی یک منظره طبیعی را نمایش می‌دهد.
استین گلاس با قدمتی طولانی کماکان یک هنر محبوب محسوب می‌شود و از آن به‌عنوان یک Art Glass یاد می‌شود. در بناهای مجلل، مجتمع‌های تجاری، ساختمان‌های مذهبی و خانه‌ها اشکال متنوع و متفاوتی از آن را به‌صورت گنبد، لوستر، نورگیر، درب و… می‌توانید مشاهده کنید.

ادامه دارد…

http://www.bsmgp.org.uk
http://www.sgaaonline.com/pdf/071-LaFarge.pdf
Preservation of Stained Glass
Church Stained Glass Window Database recorded by Robert Eberhard
Institute for Stained Glass in Canada
The Stained Glass Museum
Stained glass guide
Stained Glass
Gloine – Stained glass in the Church of Ireland
Stained-glass windows by Sergio de Castro in France, Germany and Switzerland
Victoria and Albert Museum
Stained Glass