انسان، موجودیست ابزارمند. بدون ابزار هیچ است و با آن همه چیز! “توماس کارلایل”

تیفانی گلاس مانند همه پیشه‌ها نیاز به ابزار و مصالح متنوعی دارد، در این مقاله خُرد بدون ارجاع به انواع و اقسام شیشه‌ها و دیگر مصالح قابل استفاده به جای شیشه به شرح و توضیح لوازم استهلاکی و مواد مصرفی مورد نیاز در این هنر می‌پردازیم. این لیست بنا به تجربه افراد قابل توسعه و بسط است.الماس برش شیشه استن گلاسالماسه شیشه‌بری: این ابزار حیاتی شیشه‌بری انواع مختلفی دارد ولی دو شکل کلی آن مدادی و پیستولی شکل است، مدل پیستولی به دلیل راحتی در رسم اشکال منحنی در تیفانی گلاس کاربردی‌تر است مگر آنکه شما تبحر و تجربه مکفیِ کار با الماسه را داشته باشید. مدل‌های قلمی شکل معمولاً تنه‌ای فلزی و عاج‌دار داشته که جهت سمباده‌زنی اولیه و کند کردن لبه‌های تیز شیشه تازه بریده شده بسیار مفید است. تنه هر دو مدل ممکن است صُلب یا مخزن‌دار باشد، مخزن را از روغن برش شیشه یا نفت سفید پر می‌کنند. مخزن به پایه الماسه منتحی می‌شود که مسولییت نگهداری دیسک الماسه برش شیشه به عهده این پایه می‌باشد.

روغن برش شیشه استن گلاس

روغن برش شیشه: جهت سهولت لغزش الماسه روی شیشه کاربرد داشته و به کمک مخزن الماسه یا یک قلم‌مو به سطح کار و قبل از بریده‌شدن شیشه افزوده می‌شود. می‌توان به جای آن از نفت سفید استفاده کرد.

انبردستی شیشه استن گلاسانبر نرم شیشه: جهت قطعه کردن شیشه‌های برش خورده بدون لب‌پر شدن استفاده می‌شود.

انبردستی شیشه استن گلاسانبر شیشه: با داشتن لبه‌های سخت فولادی جهت جدا کردن لبه‌های تیز و کوتاه جدا نشده کاربرد دارد.

ماژیک مشکی استن گلاسماژیک مشکی: جهت رسم روی شیشه‌های روشن و شفاف

ماژیک نقره‌ای استن گلاسماژیک نقره‌ای، سفید یا قلم غلط‌گیر: جهت رسم روی شیشه‌های تیره

دستگاه ساب برقی شیشه استن گلاسسمباده برقی: تمامی قطعات شیشه استفاده شده در تیفانی گلاس قبل از چسباندن کاپرفویل بایستی کاملاً سابیده، یک‌دست و صاف شوند، به جای دستگاه می‌توانید از سمباده‌های دستی مخصوص شیشه استفاده کنید.

خنک کننده تیغه اره نواری شیشه استن گلاسمحلول خنک‌کننده: جهت خنک کردن سمباده دستگاه ساب شیشه در حین کار استفاده می‌شود.

قاب دور استن گلاسقاب فلزی پین‌دار: با کنار هم قراردادن آنها و پین کردنشان به میزکار می‌توانید یک چهارچوب مستحکم برای قطعات تیفانی گلاس در حین لحیم‌کاری ایجاد کنید. به جای آن از تراشه‌های چوب -و میخ کردنشان به تخته زیر کار- می‌توانید استفاده کنید.

کاپرفویل پشت نقزه‌ای استن گلاسکاپرفویل: نواری است از جنس مس، پشت چسب‌دار و به عرض ۲ میلیمتر بیشتر از شیشه‌های قطع کار که هر یک میلیمتر مازاد آن به روی یک لبه شیشه خوابید و در زمان لحیم‌کاری توسط قلع کاملاً پوشانده می‌شود. شما می‌توانید از طریق فروشگاه وتروزا اقدام به خرید کاپرفویل و یا ثبت سفارش آن نمایید.

دستگاه برقی کاپرفویل چسبان استن گلاسدستگاه نیمه اتومات چسباندن کاپرفویل: حلقه‌های کاپرفویل را در مخزن آن قرار می‌دهند و با چسباندن ابتدای کاپرفویل به لبه شیشه به کمک دست تتمه لبه‌گیری را به عهده دستگاه می‌سپارند.

غلطک کاپرفویل استن گلاسغلطک کاپرفویل: بعد از چسباندن کاپرفویل به کمک این غلط لبه‌های نوار مسی را به سطح شیشه کاملاً مستحکم می‌کنیم.

هویه برقی استن گلاسهویه، پایه و سیستم کنترل دمای هویه برقی: قطعات شیشه در تیفانی گلاس به کمک قلع مذاب در کنار یکدیگر ثابت می‌شوند، یک هویه خوب بهترین ابزار یک هنرمند معرق‌کار شیشه است.

 آمونیوم کلرید نِشادر NH4Clنُشادر، آمونیوم کلرید، سال آمونیاک: توضیحات مفصل آن را در مقالات بعدی خواهید خواند.

برس سیمی استن گلاسبرس سیمی: جهت پاک کردن قطعات اضافی قلع از سطح کار بعد از اتمام عملیات لحیم کاری.

قلع لحیم کاری شیشه استن گلاسقلع لحیم‌کاری: حتماً نوع بدون روغن آن را تهیه فرمایید.

 پتینه قلع شیشه استن گلاسمحلول پتینه‌کاری: بسته به نوع پتینه (سیاه، مسین) نوع محلول شیمیایی آن نیز متفاوت است.

قلم موی بوراکس شیشه استن گلاس

قلم مو: در پتینه‌کاری قلع و یا روغن‌کاری شیشه استفاده می‌شود.

همانطور که در ابتدا گفتیم، این یک لیست ابتدایی از ابزار و مصالح مورد نیاز در تیفانی گلاس به سبک تیفانی بود، در مقالات آتی و بسته به نوع کار شرح داده شده این لیست تکمیل‌تر خواهد شد.

شما خارج از این لیست از چه ابزارهایی استفاده می‌کنید؟! ابزارها و مصالح خود را در بخش نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

پیوند به بیرون:

تیفانی گلاس، ابزار و مصالح استن گلاس، الماسه شیشه‌بری، روغن شیشه‌بری، ابزار شیشه‌بری، سال آمونیاک